Motor Zeta bir ay önce ikinci Jaguar SUV’nin sunumundaydı.

Motor Zeta bir ay önce ikinci Jaguar SUV’nin sunumundaydı.

Bu bağlamda, Mokka’nın ayrılması, Groupe PSA fabrikasının daha az üreteceği anlamına gelmeyecek. Yeni Opel Corsa ve elektrikli versiyonunun tahsisi ile SUV’lar, Citröen C3-Aircross ve Opel Crossland’in iyi ritmi ile Zaragoza, önümüzdeki yıllar için faaliyet ve önemli bir üretim hacmi sağladı. Açıkçası, her şey araçların pazarda sahip olduğu kabul ve sosyal, ekonomik ve politik bağlama bağlıdır.

“Opel Mokka, Avrupa’da zor bir aşırı kapasite zamanında üretim hacmimizi ve üretim kapasitemizin kullanım oranını iyileştirmede etkili oldu. Geleceği daha olumlu görmemizi sağladığından, Zaragoza fabrikası için motive edici bir faktördü. Başarıyla geçen personel için kesinlikle harika bir test, “dedi şirket kaynakları.

Opel Mokka X yıl sonuna kadar bayilerde satışa sunulacak ve yerine gelecek yıl lansmanı yapılacak.

Motor Zeta bir ay önce ikinci Jaguar SUV’nin sunumundaydı. F-Pace’in başarısının ardından, İngiliz firma dünyaya yeni kompakt yüksek performanslı SUV’si E-Pace’i tanıttı. Böylece ‘Jaguar yavrusu’ markanın, 2018’in başlarında ilk teslimatların yapıldığı ve markanın arttığı bir araç olan F-Pace’e kadar satın alınabilen ve beklenen E-Pace’den oluşan crossover ürün yelpazesine katıldı. satışlar geçen yıla göre% 83 arttı.

Àlex Soler

@hayalhanemersin

SUV serisini tamamlamak için Jaguar, ilk% 100 elektrikli otomobili olan I-Pace’i sunacak. Markanın DNA işareti olarak, yeni SUV, tüm üreticinin teklifini karakterize eden sportiflik ve performanstan vazgeçmeyecek. Los Angeles Motor Show’da sunulan bu crossover, C-X75 prototipinden geliyor ancak F-Pace’in tüm sportmenliği ile yeniden tasarlandı. Ek olarak, elektrikli olmasına rağmen, I-Pace, tüm kanunlara sahip bir Jaguar olmak için doğduğu için markanın karakteristik ızgarasından vazgeçmiyor. 

2017 YILININ EN ÖNEMLİ KONSEPTİ

Piyasaya sürüldükten yaklaşık bir yıl sonra, I-Pace şimdiden ödül biriktiriyor. Jaguar’ın elektrikli SUV’si, Kuzey Amerika Prototip Ödülleri’nin 16. baskısında 2017 yılının en önemli prototipi ödülü olan “2017’nin En Önemli Konsept Aracı” ödülüne layık görüldü. Birincilik ödülü için en yüksek puanı almanın yanı sıra, üretilecek konsept otomobiller kategorisinde de birinci seçildi.

Jaguar Tasarım Direktörü Ian Callum, I-Pace ile birlikte. | JAGUAR

Bu ödüller, otomotiv endüstrisinin geleceğinin bir parçası olma fırsatlarına sahip araçları takdir ediyor. Los Angeles, Detroit, Chicago, Toronto ve New York’taki salonların son sezonunda Kuzey Amerika’da sunulan 24 katılımcının yer aldığı bir yarışmada jüride iki düzineden fazla kişi görev yaptı. I-Pace, Kaliforniya şovundaki ışığı gördü ve ödülü kazanmakta hiçbir sorun yaşamadı. Jüri üyesi Lauern Fix, ödülü aldıktan sonra Jaguar markayı birçok yönden geliştirdi ve I-Pace Konsepti yeni yönü gösteriyor, dedi.

ELEKTRİKLİ OLMANIN AVANTAJI

Yeni I-Pace, sırasıyla ön ve arka akslarda bulunan iki küçük elektrik motoruna sahip. Her motor sadece 38 kilo ağırlığındadır ve SUV’a dört tekerlekten çekişe ek olarak 400 hp güç ve 700 Nm maksimum tork sağlar. Bu özellikler onu piyasadaki en iyi spor otomobiller seviyesine yerleştiriyor. Yaklaşık 500 kilometreye varacak inanılmaz performansını ve otonomisini SUV’lerin estetiğine ve işlevselliğine ekleyen bu model, başarılı olmak için her şeye sahip.

Jaguar Tasarım Direktörü Ian Callum, “Jaguar I-Pace Konsepti, daha güzel ve arzu edilen elektriğe giden yolu gösteriyor”.

Tasarım açısından Jaguar ekibi, yeni otomobillerini yaratmak için kaputun içine büyük bir geleneksel motor sığdırmak zorunda olmama avantajından yararlandı. “Zorluğumuz Jaguar olacak elektrikli bir araç tasarlamak ve bir elektriğin güzel ve pratik olabileceğini göstermekti. Bence Jaguar I-Pace Concept tam olarak bunu yaptı ve daha güzel ve Arzu https://gamblingprofessors.com/tr/casinoslot/ edilen elektrikler. Buradayız. Otomobille gurur duyuyoruz ve jürinin 2017 Yılının Konseptini I-Pace ile ödüllendirerek misyonumuzu yerine getirdiğimiz için bizi takdir etmesinden mutluluk duyuyoruz, “dedi. ödülü kazandıktan sonra marka.

Motor Zeta’daki Jaguar E-Pace ve Jaguar F-Pace veri sayfalarına bakın.

Jaguar, yeni yüksek performanslı SUV’si E-Pace’i sunar

Jaguar ilk elektrikli SUV’sini sunar

2018’in ikinci yarısında I-Pace, İngiliz firmanın kazanan tridentini tamamlamak için F-Pace ve E-Pace’e katılacak. Üç benzersiz ve farklı SUV, ancak aynı öze sahip, çünkü tüm iyi Jaguarlar gibi sportif ve agresif, aynı zamanda rafine ve pratik.

Barselona Elisava Üniversitesi Tasarım ve Mühendislik Okulu’ndan 11 mühendis ve bir tasarımcıdan oluşan 12 öğrenciden oluşan bir ekip,% 100 elektrikli bir motosiklet ve daha hafif ve daha saygılı olan özelleştirmeye ve yeni malzemelere dayalı bir iş planı geliştirdi. Katmanlı baskı teknolojisi sayesinde.

Àlex Soler

@hayalhanemersin

26 Haziran’da sonucu sunulan proje, projeden sorumlu Jordi Batlló’nun dediği “Barcelona SmartMoto Challenge yarışmasına katılma hedefi ile başladı.” Dünya Avrupası elektrikli motosikletleriyle katılıyor. Organizasyon kendi parçalarının asgari sayıda olmasını istiyor. Bu yıl tema offroad oldu, çünkü organizasyon bunu ilginç bir tema olarak görüyor çünkü fazla sömürülmediğini söylüyor. “

Rekabetin ötesinde

Batlló, “bir yarışma projesinin Elisava’nın üzerinde çalıştığı gibi bir egzersiz türü olmadığını” kabul ediyor. Bu nedenle, öğrenciler tarafından oluşturulan grup olan Elisava Yarış Takımı (ERT) daha ileriye baktı ve “üretilebilen, gerçeğe uyan ve katkıda bulunan yeni bir şeye sahip olan uygulanabilir bir iş planı, bir ürün” yarattı. Bu anlamda, projeden sorumlu kişi, motosikletinin “yeni teknolojiler ve endüstri 4.0” içerdiğini ve “tamamen özelleştirilebilir” olduğunu detaylandırıyor. Batlló’ya göre temel amaç, “işlerin farklı bir şekilde yapılabileceğini ve işler her zaman belirli bir şekilde yapıldığı için değil, her zaman bu şekilde yapılması gerektiğini” göstermek olmuştur.

|

Bu yüzden sadece rekabete uygun olmayan bir motosiklet yaratmaya odaklandılar. ERT tasarım departmanının koordinatörü Víctor Vidal, “rekabet edebilen ve aynı zamanda kentsel ortamda bir pazar alanı kaplayan” bir araç geliştirdiklerini belirtiyor. 

Ürün

Proje, diğerlerinin yanı sıra HP, Rieju veya Altair HyperWorks gibi önemli markaların desteğiyle gerçekleştirildi. Sonuç, Nesnelerin İnterneti (IoT), yakınlık sensörleri, ek baskı, GPS, Bluetooth ve aynı zamanda geri dönüşümü destekleyen verimli üretim süreçleri gibi teknolojiler ve unsurlarla offroad yeteneklerine sahip bir şehir motosikletidir.

Parçaların gelişimini belirlemek için ergonomi testleri. | ELISAVA

Batlló’nun da onayladığı gibi her varsayımsal alıcı, “örneğin sizin için yeterli bir güç dağıtımı ile sürüş konumundan dinamizmine kadar motosikletini maksimuma ayarlayabildiğinden, tam da değer önerisinin yattığı süreçlerdedir. beğenme. Hipersonalizasyondan bahsediyoruz. ” Bu, yalnızca her bir ünite için parçaların geliştirilmesiyle değil, aynı zamanda projeden sorumlu kişi tarafından detaylandırıldığı üzere “ışıkların seçimi, motosikletin size İnternet üzerinden sunabileceği veriler, söz konusu verilere erişin … Motosikletin iki kullanıcısı varsa, davranışını sürücüye göre uyarlayacağı bir gelecekten bahsediyoruz “. Bununla birlikte, bu gerçek, bir motosikleti seri olarak üretmenin imkansızlığına neden olur, ancak başarılı olursa, projesi çok sınırlı bir dizi birimin üretimine odaklanacaktır.

Torrot ve AMB, belediye hizmetlerinde elektrikli araç kullanımı ile

İspanyol elektrikli motosiklet üreticisi Silence, cirosunu 2018’de üçe katlayarak 12 milyona çıkaracak

Performans açısından, motor yaklaşık 13 hp olmak üzere 10 kW güç sağlar ve 50 kilometre menzil sunar. Kısa özerkliği, pili sadece iki dakika içinde başka bir pille değiştirebilme özelliği ile telafi edilir, böylece menzil ve şarj süresi sorunu çözülür. ERT motosikleti ilk kez 14 Temmuz’da Barcelona SmartMoto Challenge için ayarlanan Circuit de Castellolí’de başlayacak.

Toni Bou, harika bir sürüşle bugün Comblain-au-Pont’da TrialGP Dünya Şampiyonası’nın beşinci yarışında galip geldi. Maksimum deneme yarışmasının bu dördüncü turunun rotası çok zorlu oldu. Sıcak, yarışın ana kahramanıydı ve hem binicileri hem de sırt çantalı gezginleri, on beş bölgeli parkurun iki turunu bitirmeden önce güçlerinin tükenmemesi için su içmeye zorladı.

Toni Bou, birkaç adım ve büyük kaygan taşlarla zorlu arazide acı çekti. Jeroni Fajardo ile eşitlik, yarış boyunca pratik olarak en yüksek seviyedeydi, ancak nihayet ikinci turun son bölgesinde, Repsol Honda Team sürücüsü sezonun beşinci zaferini elde etmeyi başardı. Bou, geçen yılki Andorra etkinliğinden bu yana podyumun en yüksek basamağından aşağı inmedi. Bu sonuçla mevcut şampiyon, genel şampiyonadaki farkı artırıyor ve ikinci sıraya göre on dokuz puanlık bir avantaja sahip.

Dünya Deneme Şampiyonası’nın bir sonraki yarışı 13 ve 14 Temmuz’da Portekiz’de olacak, ancak ondan önce Toni Bou, Leon’daki Pobladura de las Regueras’daki ulusal deneme şampiyonasıyla çift randevu aldı.

Katalan yarışçı yarıştan sonra, “Çok çetin bir yarıştı. Başarısız olmak çok kolay ve iyileşmesi çok zordu. İlk etapta önümüzde harika bir yarış olan Fajardo vardı, ancak ikinci etapta. Geri gelip baskıyı iyi bir şekilde karşılayabildik. Son bölgede kalabalığın önünde galip gelmeyi başardık ki bu çok güzeldi. Bugün şampiyona için ileriye bakmak bir adım daha atmak için çok önemli bir gün. Tebrikler ayrıca bugün bölgeleri açma konusunda harika bir kariyere sahip olan Fujinami’ye. “

Avrupa’nın her yerinden Panda sahiplerinin uluslararası buluşması olan Panda a Pandino’nun ikinci baskısı, tarihteki en büyük Pandalar buluşması haline geldiği için büyük bir başarı elde etti. Böylece, bu ünlü modelin 365 birimi, bu muhteşem rekoru kırmak için Pandino’da bir araya geldi. Şeref konuğu, şüphesiz, sosyal olarak en bağlantılı Panda olduğu kanıtlanmış olan yeni Panda Waze oldu.

Bu konsantrasyonun başlangıcı, en azından ilginçtir. Fikir, güney İtalya’dan bir Panda’nın genç sahibi, Facebook’ta arkadaşlarıyla küçük arabasında, popüler olarak İtalyanca Pandino olarak bilinen, ülkenin kuzey şehrine gitme niyetini duyurduğunda, bir şakadan biraz daha fazlası olarak başladı. aynı isim. Geri kalanını sosyal ağlar halletti, çünkü birçok kişi olay hakkında bilgi sahibi oldu ve ilk baskının resmi tarihi olan 18 Haziran 2017’de Pandino’da görünmeye karar verdi.

Bu vesileyle, araçlar, giderek ünlenen etkinliğe sahne olan 13. yüzyılın ortalarından kalma etkileyici konut olan Pandino Kalesi’nin önünde buluştu. Geçit töreni, Gradella, Rivolta d’Adda ve Spino d’Adda’yı ziyaret ederek, 17 kilometrelik bir rota üzerinde yakınlardaki birkaç kasaba ve köyde yürüyüş yapmak için kaleden ayrıldı.