Ir vis dėlto investicija buvo skirta tokiam rizikos suvokimui

Ir vis dėlto investicija buvo skirta tokiam rizikos suvokimui

2011 m. galvijų maras buvo oficialiai išnaikintas, tačiau OIE, kuri išlaikė savo pradinį akronimą, pakeisdama pavadinimą į Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją, išplėtė savo stebėjimo sritį. Šiandien grupė tvarko nuolatinį „praneštinų“ ligų sąrašą, reikalaujant, kad jos valstybės narės praneštų apie visus žinomus (judligės, Vakarų Nilo) ir neaiškių (ožkų raupų, triušių hemoraginės ligos) infekcijų atvejus.

Oficialus sąrašas, atnaujinamas kiekvienais metais, šiuo metu viršija daugiau nei 100, tačiau, remiantis naujais Sidnėjaus universiteto tyrimais, nedidelė šių ligų dalis gauna didžiąją dalį mokslinių tyrimų finansavimo. Praėjusią savaitę „Proceedings of the National Academy of Sciences“ paskelbtame tyrime mokslininkai sudarė apie 16 000 tyrimų, paskelbtų 1912–2013 m., kuriuose buvo paminėti laukiniai gyvūnai, naminiai gyvūnai ar gyvuliai ir viena iš 118 OIE pažymėtų ligų. Jie nustatė, kad vos 10 sudarė maždaug pusę visų paskelbtų tyrimų. Ir iš tų 10 beveik visos buvo zoonozės arba ligos, kurias gyvūnai perdavė žmonėms – autoriai teigia, kad šis požiūris yra per mažas, per vėlu.

Rekomenduojamas skaitymas

Kaip veterinarai užkerta kelią gyvūnų ligoms plisti žmonėms

Kodėl niekas nėra tikras, ar „Delta“ yra mirtina

Katherine J. Wu

Mes nesame pasiruošę kitai pandemijai

Olga Khazan

Pasak jų, veiksmingesnis laiko ir pinigų panaudojimas būtų sutelkti dėmesį į laukinės gamtos ligas, kol jos nepaplito gyvuliams, ir į gyvulių ligas, kol jos nepaplito žmonėms. „Infekcinės ligos laukinės gamtos ir gyvulių sąsajoje kelia grėsmę laukinės gamtos, gyvulių ir žmonių populiacijų sveikatai bei gerovei ir prisideda prie didelių ekonominių nuostolių kiekvienam sektoriui“, – rašo jie. „Stebėjimo ir tyrimų strategijos, skirtos konkrečioms laukinės gamtos ir gyvulių sąsajoms, gali duoti didžiausią investicijų grąžą.

Kalbėjausi su Siobhanu Mor, vienu iš tyrimo bendraautorių ir Sidnėjaus universiteto veterinarijos mokslų profesoriumi, apie gyvūnų ligas, kurioms skiriamas dėmesys, ir apie ligas, kurioms nekreipiamas dėmesys, ir visuomenės sveikatos reikalą, susijusį su patogenais. kurie dar nepadarė šuolio iki žmonių. Žemiau yra lengvai suredaguota ir sutrumpinta mūsų pokalbio stenograma.

Cari Romm: Ar galite man padėti savo studijoje? Koks buvo tikslas peržvelgti pastarojo šimto metų tyrimus?

Siobhan Mor: Daugybė tyrimų prieš tai buvo skirti nagrinėti žmonių ligas, kurias sukelia gyvūnai, taigi atsirandančias infekcines ligas, kurios nuo gyvūnų plinta žmonėms. Mūsų tyrimas buvo šiek tiek kitoks, nes siekėme pažvelgti į ligas, kuriomis dalijasi laukinė gamta ir gyvuliai. Dažnai liga, kurią gyvūnai perduoda žmonėms, pirmiausia iš laukinės gamtos išplinta į naminius gyvūnus, kurie yra tarpinis ligų šeimininkas, o tada iš gyvulių plinta žmonėms.

Taigi mūsų tikslas buvo pabandyti nustatyti ligas, kurios atsiranda arba kuriomis dalijasi laukiniai gyvūnai ir gyvuliai, kokių rūšių gyvūnai yra susiję su tokio tipo perdavimo įvykiais, taip pat kaip jos plinta geografiškai ir kaip viskas gali laikui bėgant pasikeitė. Tai daug pasako apie tai, kur investavome į mokslinius tyrimus. Mes daug dėmesio skyrėme žmonių sveikatos problemoms, o kai tai gali tapti problemiška, tai reiškia, kad galbūt neturime žinių bazės apie tai, kokiomis ligomis serga gyvūnai ir kokios ligos dar turi išplisti žmonėms.

Laukinės gamtos sveikata ilgą laiką buvo gana apleista. Laukiniai gyvūnai buvo tik laukiniai gyvūnai, ir mes netyrėme jų sveikatos problemų tiek, kiek tai darome su gyvuliais. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais daugelis ligų, kurios plinta žmonėms, kilo iš šios laukinės gamtos ir gyvulių sąsajos, o šių gyvūnų sąveika sukelia plitimą žmonėms.

„Laukiniai gyvūnai buvo tik laukiniai gyvūnai, ir mes netyrėme jų sveikatos problemų.

Rommas: Kokios yra ligos, kurios nuo laukinės gamtos iki gyvulių peraugo į žmones?

Mor: Pavyzdys gali būti Artimųjų Rytų kvėpavimo sindromas arba MERS. Visai neseniai buvo perduota ligoninėse ir sveikatos priežiūros įstaigose. Tačiau dabar atliktas tyrimas rodo, kad kupranugariai net prieš 20 metų patyrė šią infekciją, tačiau tuo metu tai nebuvo kažkas, ko mes ieškojome. Kitas pavyzdys būtų SARS. Šiuo atveju laukinė gamta buvo šikšnosparniai. O Australijoje naudotume Hendros viruso, kuris iš šikšnosparnių pereina į arklius, o iš arklių į žmones, pavyzdžiu.

Rommas: Kokios gyvūnų ligos sulaukė daugiausiai dėmesio?

Mor: 10 geriausių, pirmasis buvo paukščių gripas. Tai buvo gana neįprasta. Paukščių gripas gali plisti nuo naminių paukščių žmonėms, o laukiniai paukščiai kartais yra susiję su viruso plitimu. Tačiau tyrimai taip pat rodo, kad prekybos naminiais paukščiais keliai gali prisidėti prie infekcijos plitimo, todėl laukiniai paukščiai ne visada yra perduodami. O kitų [dažnai tirtų] ligų atveju salmonelės buvo viena. Galvijų tuberkuliozė ir pasiutligė taip pat buvo ligos, kurios tyrimų požiūriu buvo vertinamos gana aukštai.

Rommas: Jūsų nuomone, ar yra kokių nors gyvūnų ligų, kurioms reikėtų skirti daugiau dėmesio nei šiuo metu?

Moras: Tai sudėtingas klausimas, nes yra tokių ligų, kaip, pavyzdžiui, pasiutligė, kurioms tyrimų požiūriu buvo skiriamas didelis dėmesys, tačiau mums nepavyko jos sėkmingai išnaikinti. Kalbame apie pasiutligės likvidavimo technologiją, bet mums nepavyko to padaryti – investicijos buvo skirtos moksliniams tyrimams, tačiau tai nebūtinai davė apčiuopiamų rezultatų ligos kontrolės srityje.

Kitas dalykas, kurį pasakėme [tyrime], yra tai, kad buvo gana daug investuota į ligas, susijusias su naminiais paukščiais ir galvijais, ir santykinai mažiau investicijų į kiaulių tyrimus, ligas, kurios plinta kiaulėms iš laukinės gamtos ir atvirkščiai. Tačiau kiaulės yra svarbi rūšis, nes jos labai sparčiai auga kaip pramonė visame pasaulyje. Visame pasaulyje daug investuojama į kiaulienos gamybą. Taigi darome išvadą, kad ateityje gali būti svarbu daugiau investuoti į tą konkrečią sąsają ir suprasti, kokią konkrečią riziką gali kilti kiaulių auginimas įvairiose šalyse.

Rommas: Minėjote pasiutligės naikinimą – kaip būtų išnaikinta laukinėje gamtoje kilusi liga?

Mor: Mes žinome, kad šunų vakcina yra labai efektyvi, ir žinome, kad ji labai pigi ir prieinama, o ją gana lengva įdiegti. Didesnė kova yra… Dažnai besivystančiose šalyse, kurioms tenka ši našta, Afrikoje ir kai kuriose Azijos dalyse nėra gerų duomenų apie pasiutligės paplitimą. Ir kadangi užregistruoti atvejai greičiausiai neįvertina to, kas iš tikrųjų vyksta, tai reiškia, kad vyriausybėms nėra įrodymų, kad jie galėtų priimti sprendimus dėl ligos svarbos.

Tačiau realybė yra tokia, kad turime iš naujo suderinti savo tikslus. Tai ne apie gyvūnų, kurie serga šia liga, išnaikinimą; kalbama apie mūsų elgesio ir sąveikos su tais gyvūnais valdymą. Daugelis žmonių ligų, kilusių laukinėje gamtoje, iš tikrųjų kilo dėl žmogaus veiklos. Mes nuvalėme [didžiąją] žemės paviršiaus dalį, kad užleistume vietą mūsų naminiams gyvūnams ir miesto aplinkai bei pasigamintume maisto atsargų. Taigi tai akivaizdžiai turėjo didžiulį poveikį laukinėms rūšims, kurios prarado savo buveines, ir tai reiškia du dalykus. Tai reiškia, kad naminiai gyvūnai artimiau bendrauja su laukinių gyvūnų rūšimis, nes jie efektyviai persikelia į laukines buveines. Tačiau perkeltiesiems laukiniams gyvūnams tai taip pat reiškia, kad jie ieško kitų vietovių, kur galėtų rasti maisto ir pastogės. Tai reiškia, kad laukinė gamta dabar potencialiai yra ir miesto aplinkoje.

„Daugelis to yra susiję su semantika. Taigi, ar galima sakyti, kad jis buvo išnaikintas, yra ginčytinas.

Tai viena iš priežasčių, kodėl Hendros virusas Australijoje iš šikšnosparnių plito nuo arklių iki žmonių: anksčiau šikšnosparniai gyveno miškuose, kur nėra arklių, bet mes tuos miškus iškirtome, o dabar šikšnosparniai prisiglaudė kitose juos atnešančiose vietose. artimiau bendrauti su arkliais. Taigi daug kas nebūtinai susiję su laukinės gamtos ligos kontrole. Tai reiškia, kad turime būti sąmoningesni dėl savo poveikio laukinei gamtai ir kai kėsinamės į jų buveines, ir keisti savo elgesį aplink juos.

Žinau, kai SARS išnyko iš žmonių populiacijos, kai kurie mokslininkai tai vadino likvidavimu, o iš tikrųjų virusų, kurie yra SARS viruso giminaičiai, vis dar buvo šikšnosparniuose. Daug kas tam tikra prasme yra susijusi su semantika. Visa priežastis, kodėl patogenai gali peršokti rūšis, susijusi su jų evoliucijos istorija ir gali išsivystyti, kad įgytų galimybę plisti į šiuos naujus šeimininkus. Taigi, ar galima sakyti, kad ji buvo išnaikinta, ginčytina. Kai kurie žmonės sako, kad taip, virusas su tokia konkrečia medžiaga buvo išnaikintas. Tačiau, kita vertus, rizika vis dar egzistuoja, mano nuomone, nes jūs vis dar turite virusų, kurie gali būti kitos rūšies infekcijos pirmtakai.

Rommas: Taigi, kai žmonės kalba apie ligų, pvz., pasiutligės, naikinimą, jie iš tikrųjų kalba apie barjero tarp naminių gyvūnų ir žmonių statymą?

Moras: Arba tarp laukinės gamtos ir gyvulių – mažinant laukinės gamtos ir gyvulių ryšį, taip pat persvarstant kai kuriuos gyvulių auginimo būdus. Dabar auginame gyvulius labai tankiai apgyvendintomis sąlygomis – pavyzdžiui, pašarų aikštelėse – ir štai kodėl kiaulės yra tokios svarbios, nes daugelyje sistemų jos auginamos kontaktuojant su daugybe kitų kiaulių. Paukštiena panaši. Tam tikrais atžvilgiais tai yra tarsi gyvūninis lūšnyno atitikmuo, ir mes visi pripažįstame, kad kai sujungiate daug žmonių, tokia būklė yra labai palanki infekcijai perduoti. Taigi, kai gyvūnus sudarome į tokią būklę, būtent taip ir nutinka. Dalyje apie strategiją, be laukinės gamtos ir naminių gyvūnų rūšių kontakto prevencijos, taip pat bandoma nustatyti, kaip geriau auginti gyvulius tokiomis sąlygomis, kurios nepalankios ligų plitimui.

Rommas: Kas iš jūsų tirtų zoonozinių ligų lemia, kurios sulaukia daugiau dėmesio nei kitos?

Mor: Vienas dalykas, kurį nustatėme savo tyrime, buvo tai, kiek problemos suvokimas iš tikrųjų paskatino tyrimą. Taigi mūsų straipsnyje pateikiame du pavyzdžius: vienas yra paukščių gripas, o kitas – galvijų tuberkuliozė. Abiem atvejais manome, kad jie gali padaryti didelę žalą žmonėms kaip vartoti parazitol, todėl reikia daug investicijų į mokslinius tyrimus.

Tačiau jei pažvelgtume atgal ir pagalvotume apie tikrąjį poveikį gyvūnų sveikatai, gamybai ir gerovei, šios dvi ligos nėra tokios svarbios. Kalbant apie paukščių gripą, daug investuojama į laukinių paukščių stebėjimą, net ir labai neturtingose ​​šalyse, kuriose nėra geriausių stebėjimo sistemų, skirtų daugeliui ligų, kurios iš tikrųjų daro didesnį poveikį gyvūnų sveikatai. požiūriu, taip pat ir žmogaus sveikatos požiūriu. Ir vis dėlto investicija buvo skirta tokiam rizikos suvokimui. Taigi ateityje mums reikia geresnių būdų ligoms nustatyti ir teikti pirmenybę atsižvelgiant į faktinę riziką gyvūnų ir visuomenės sveikatai.

„Kai lūšnyne suburi daug žmonių, tai labai palanku infekcijų perdavimui. Būtent taip atsitinka su gyvūnais“.

Rommas: Kaip atpažintumėte tas ligas? Ar įmanoma iš anksto numatyti, kurios gyvūnų ligos padarys šuolį tarp žmonių?

Moras: Šiuo metu mes nesame tokioje padėtyje, kad galėtume tai padaryti. Yra tyrėjų, kurie ieško laukinės gamtos, kad nustatytų, kas ten yra, ir bando suprasti, kurios virusų šeimos, remdamosi tam tikromis savybėmis ir istoriniais pavyzdžiais, gali būti labiau paplitusios nei kitos. Aš ir toliau naudoju virusus kaip pavyzdį, bet tą patį galima pasakyti apie bakterijas ir tam tikru mastu parazitus.

Šiuo metu geriausia tik bandyti suprasti konkrečias mutacijas, leidžiančias virusams keistis. Būtent dėl ​​tų pokyčių jie gali lengvai plisti žmonėms. Daugeliui ligų, kurios patenka į antraštes, išplitimas iš gyvūnų į žmones gali būti tik išskirtinis įvykis, o tada, kai šis patogenas įgauna galimybę perduoti nuo žmogaus žmogui, jis tampa sėkmingu žmogaus patogenu. Gyvūnų ligos kilmė, kai ji tampa žmonių infekcija, tam tikra prasme nesvarbi. Taip yra su Ebolos virusu Vakarų Afrikoje – mes suprantame, kad ji greičiausiai atsirado dėl tiesioginio žmogaus sąlyčio su šikšnosparniu, bet kai ji buvo žmonėms, ji dažniausiai tampa sveikatos priežiūros priemonėmis perduodama infekcija, o patys gyvūnai yra gana nereikšmingi. paveikslėlį.

Kiek save prisimena, Annabelle Charbit bjaurisi „daiktais“. Ji nekentė gimtadienių, nes gimtadieniai reiškė dovanas. O dovanos reiškė rasti būdą jas išmesti.

Būdama 5 metų Charbit sėlino žaislus į savo jaunesniojo brolio kambarį. Būdama 10 metų ji laikė savo daiktus gatvelėse aplink savo Londono rajoną. Būdama 13 metų ji atrado labdaros parduotuves, kontrabanda gabeno krepšius pro tėvus ir pro duris.

Dvidešimties metų amžiaus Charbit, kuriai dabar 41 metai, gyveno savarankiškai, tęsė savo spartietiškus būdus, vengdama net lempų. „Būčiau pusiau tamsoje“, – sako ji.

Šiuo metu Kalifornijos universiteto San Fransiske neuromokslų tyrinėtojas Charbitas buvo įkyriai blaškomas prieš tai, kai šis žodis iš tikrųjų egzistavo populiariojoje kultūroje. „Google Ngram“, kurioje aprašomas tam tikrų žodžių vartojimas knygų pavadinimuose, rodo, kad „deklamavimas“ pirmą kartą pradėtas vartoti aštuntajame dešimtmetyje, o jo populiarumas išaugo devintajame, devintajame ir pirmajame XXI amžiaus dešimtmetyje. Anot Oxford University Press, šis terminas buvo įtrauktas į 20 tomų Oksfordo anglų kalbos žodyną tik 2015 m. birželį. Šiandien moterų žurnalai nuolat ragina skaitytojus išvalyti; asmeniniai organizatoriai siūlo treniruoti klientus siekiant minimalistinio tobulumo; šių metų pradžioje Marie Kondo knyga Gyvenimą keičianti sutvarkymo magija, kuri žada padėti žmonėms pasiekti „unikalią tvarkingų namų magiją“, tapo bestseleriu. Tačiau kai kuriems žmonėms kultūrinis netvarkos apėmimas gali būti priedanga problemiškesniam elgesiui.

„Ar mes tiesiog manome, kad netvarkos mažinimas yra geras dalykas, nes tai yra priešinga kaupimui? sako Vivien Diller, psichologė iš Niujorko, dirbusi su tokiais pacientais kaip Charbit, kurie priverstinai atsikrato savo turto. „Mūsų visuomenėje sveikina buvimą organizuotam, mėtyti daiktus ir efektyvumą, nes tai yra produktyvu. Bet tu pasiimk žmogų, kuris negali pakęsti netvarkos arba negali ramiai sėdėti neišvalęs ar neišmetęs daiktų, o mes kalbame apie simptomą.

Ir valymas, ir netvarkos pašalinimas gali tapti problema, kai juos skatina įkyrios mintys.

Skirtingai nuo kaupimo, kuris 2013 m. buvo oficialiai perkvalifikuotas į sutrikimą, kompulsinis netvarkos pašalinimas nėra atskiras įrašas. Diagnostikos ir statistikos vadovas (DSM); vietoj to tai paprastai laikoma obsesinio-kompulsinio sutrikimo pasireiškimu.