Zadbane słoneczniki kwitną do października

Zadbane słoneczniki kwitną do października

– Z podagrycznika można również dobrze przygotować pesto. Przepis jest w zasadzie taki sam jak w przypadku klasycznego pesto: wymieszaj oliwę, orzeszki pinii i czosnek – z tym wyjątkiem, że zamiast bazylii dodaje się zmieloną trawę.

– Giersch smakuje lekko ostro jak herbata. Mówi się, że stymuluje metabolizm i hamuje stany zapalne. Liście najlepiej zbierać wiosną przed kwitnieniem, a następnie suszyć w ciemnym miejscu. Gdy łodygi są całkowicie suche, można zaparzyć herbatę.

– Latem lemoniada z wód gruntowych smakuje szczególnie orzeźwiająco. BUND zaleca strusia na litr wody. Wisi do góry nogami w płynie i dodaje sok z jednej cytryny. Najlepiej zostawić lemoniadę na noc. 

Giersch można dobrze zwalczać na trawniku

Zarośnięte rośliny mogą dobrze się rozwijać jako okrywowa gleba w narożniku ogrodu lub pod żywopłotem – wyjaśnia ekspert. "Jeśli stamtąd wyrosną na trawnik, nie stanowi to problemu: nie mają tam szans, ponieważ są regularnie koszone." Natychmiastowe usunięcie wszystkich pędów i pierwszych listków jest zatem również skutecznym środkiem dla każdego, kto generalnie chce rygorystycznie zniszczyć podagrycznika.

Zwalczanie chwastów przy układaniu: Nigdy więcej przerostu – całkowicie bez chemii

Pamiętaj, aby usunąć pąki kwiatowe

Beier zaleca odgraniczenie rabat podagryczkiem z odpowiednio głęboką barierą dla korzeni, czyli runem wokół łóżka, którego korzenie nie mogą wniknąć. Jako chwast korzeniowy, chwast naziemny (Aegopodium podagraria) rozprzestrzenia się przez podziemne rozłogi. Ale właściciele ogrodów zdecydowanie powinni odciąć pąki kwiatowe. W przeciwnym razie szerzące się chwasty rozprzestrzenią się również przez nasiona.

Słonecznik to jeden z największych kwiatów, które rosną w tym kraju. Ich jądra są popularnym daniem, a ich rozkwit symbolizuje lato. Zadbane, a przede wszystkim odpowiednio zaopatrzone, piękno kwitnie dobrze do jesieni. 

Przegląd

Kwitnij do jesieni jako pomoce wspinaczkowe dla słoneczników Słonecznik w doniczkach Wysiew wiosną Właściwy dobór nasion Wskazówki pielęgnacyjne i stan dla słoneczników Miejsce dla plażowiczów Słoneczniki z czerwonymi kwiatami Słoneczniki jako rośliny użytkowe Ziarna słonecznika przyciągają pożyteczne owady Słoneczniki jako kwiaty cięte Karczoch jerozolimskiKarta pielęgnacyjna

Słonecznik swoją nazwę zawdzięcza szczególnej właściwości: kwiat zawsze wyrównuje swoje liście i kwiaty z pozycją słońca. Botanicy nazywają tę właściwość heliotropizmem.

Kwitnie do jesieni 

Pomimo południowoamerykańskiego pochodzenia słonecznik można tu również bardzo dobrze uprawiać – jako roślinę rolniczą do produkcji oleju słonecznikowego, ale także w przydomowym ogródku czy na balkonie, gdzie kwiat ceniony jest za przepych kolorów. Szczególnie dobrze rozwija się w jasnych i ciepłych miejscach, ale potrzebuje też dużo wody.

Użyj słoneczników do projektowania ogrodu
Seria zdjęć składająca się z 8 zdjęć

Aby wyrosnąć i rozwinąć duże kwiatostany, rośliny potrzebują dużo energii, dlatego należy regularnie dostarczać im obficie zwykły nawóz do zielonych roślin. Możesz łatwo rozpoznać brak wody lub składników odżywczych po opadających liściach. Zadbane słoneczniki kwitną do października.

Wskazówka Aby kwiaty pozostały dłużej, należy usunąć martwe głowy. Stymuluje to powstawanie nowych. 

Pomoce wspinaczkowe dla słoneczników

Według Ogrodu Ekologiczno-Botanicznego Uniwersytetu w Bayreuth znanych jest około 60 różnych podgatunków słonecznika. Większość odmian rośnie wysoko. Upewnij się, że masz wystarczające wsparcie i pomoc do wspinaczki. Najpóźniej, gdy kwiaty mają pestki, może się zdarzyć, że pochyli się im głowa. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku słoneczników jednorocznych (Helianthus annuus), które dorastają do pięciu metrów wysokości – są to prawdopodobnie najbardziej znane gatunki słonecznika – oraz słonecznika wierzbowego (Helianthus salicifolius) do wysokości dwóch metrów.https://yourpillstore.com/pl/flebo-complex/

Odmiany karłowate, takie jak "Miś" Z drugiej strony, dzięki wysokości zaledwie 40 centymetrów, są bardziej odpowiednie do sadzenia łóżek i mogą obejść się bez podpory. Dzięki temu idealnie nadają się do maskowania łysych miejsc w ogrodzie.

Kwiaty – jak słoneczniki pokazują, czego im brakuje

Kwiaty
Jak słoneczniki pokazują, czego im brakuje

Słonecznik w doniczce

Obecnie istnieją również gatunki słonecznika uprawiane jako rośliny doniczkowe. Jednak ich jądra nie powinny być spożywane, ostrzegaj ekspertów ogrodniczych. Zarodki tego krótko rosnącego słonecznika są traktowane hormonami regulującymi wzrost, co oznacza, że ​​rośliny są sztucznie utrzymywane na wysokości zaledwie około 30 centymetrów.

Aby gleba była wystarczająca do zaopatrzenia roślin w składniki odżywcze i wodę, sadzarka musi być wystarczająco duża. Pomiędzy bryłą korzeniową a doniczką powinno być ze wszystkich stron mniej więcej na szerokość dłoni, którą następnie należy wypełnić ziemią bogatą w próchnicę.

Wskazówka Umieść doniczkę w słonecznym miejscu, aby długo i pięknie kwitła. 

Siać wiosną

Słoneczniki wysiewa się wiosną, aby latem wyrosły wspaniałe kwiaty. Wysiew na zewnątrz możliwy jest od kwietnia. Nasiona sadzi się na głębokość około dwóch centymetrów i niezbyt blisko siebie. Nazwa już to zdradza: Słoneczniki lubią słoneczne miejsce. Rośliny można uprawiać w małych doniczkach w mieszkaniu od marca. W każdym razie poczekaj, aż lodowi święci zostaną wystawieni.

Podczas wysiewu słoneczników należy upewnić się, że w doniczce umieszczamy maksymalnie dwa nasiona. Pielęgnacja jest jeszcze łatwiejsza, jeśli od razu umieścisz słoneczniki na miejscu, ponieważ nie trzeba ich już przesadzać, czego czasami nie tolerują. 

Umieść nasiona w ziemi w wystarczającej odległości (około pół metra) na głębokości około 2,5 centymetra. Wysiewając słoneczniki należy mieć na uwadze, że potrzebują one gleby bardzo bogatej w składniki odżywcze i azot.

Właściwy wybór nasion

Wielkość i wyrazisty żółty kolor główki kwiatu zwiększa wizualny wpływ na owady zapylające. Aby nie opróżniły się, gdy zbliżają się kwiaty, przy zakupie słoneczników i nasion słonecznika należy stosować odmiany z pyłkiem. Chociaż odmiany o niskiej zawartości pyłku nie brudzą mebli i odzieży, ta hodowla oznacza, że ​​owady są pozbawione pożywienia. Kupując woreczki z nasionami, zwróć więc uwagę na drobny druk.

Wskazówki pielęgnacyjne i stan dla słoneczników po wysiewie

Ponieważ słoneczniki potrzebują dużo składników odżywczych zarówno w trakcie, jak i po siewie, możesz obficie pomóc w ich pielęgnacji, stosując nawozy azotowe, takie jak ściółka z kory lub wióry drzewne. Wynika to między innymi z szybkiego i ogromnego wzrostu roślin jednorocznych, które w zależności od odmiany mogą w ciągu roku osiągać nawet do pięciu metrów wysokości. Ale najważniejsze jest codzienne podlewanie rośliny – w upalne letnie dni nawet kilka razy dziennie. Po letnim rozkoszowaniu się słonecznikami należy odłożyć trochę nasion do siewu w przyszłym roku.

Miejsce dla wielbicieli słońca

Słoneczniki należy sadzić w słonecznym miejscu. Idealna jest luźna, bogata w składniki odżywcze gleba. 

Słoneczniki z czerwonymi kwiatami

Rodzina słoneczników obejmuje nie tylko odmiany o żółtych kwiatach. Podgatunek "Velvet Queen", "Bordo" i "Podwójny dandys" mają na przykład czerwone różyczki, "Calypso" i "Ruby Eclipse" pochodzą z jasnym kolorem. Centra w kształcie dysków mogą mieć również szeroką gamę kolorów: możliwe są żółte, pomarańczowe, brązowe, zielone, białe, a nawet czarne.

Słoneczniki jako pożyteczne rośliny

Ale słonecznik jest nie tylko wszechstronną rośliną do projektowania ogrodów, ale jest również bardzo przydatny: jego pestki zawierają pożywne i zdrowe oleje, które można wykorzystać w kuchni. Olejek bogaty w dwunienasycony kwas linolowy jest szczególnie bogaty w witaminę E. Przechowywane w chłodnym i suchym miejscu nasiona można wysiewać przez następny rok.

Nasiona słonecznika przyciągają pożyteczne owady

Jeśli chcesz zebrać nasiona, musisz zawiązać tiul lub siatkę wokół główek kwiatków w odpowiednim czasie, zanim dojrzeją, aby ptaki nie wyprzedzały cię. Używają słonecznika jako źródła pożywienia. Mile widziany efekt uboczny dla ogrodnika hobbystów: ptaki doskonale zwalczają szkodniki: na przykład jedna para sikorek razem z lęgiem pożera rocznie około 70 000 gąsienic i 20 milionów owadów. Dlatego sadzenie słoneczników służy również jako naturalny środek do zwalczania szkodników w przydomowym ogrodzie.

Słoneczniki jako kwiaty cięte 

Jeśli chcesz umieścić słoneczniki w wazonie, najlepiej po wycięciu zanurzyć je na krótko (dwie sekundy) z łodygą we wrzącej wodzie. Według kwiaciarni zapewnia to koagulację soku i szybkie zamknięcie interfejsu. W podobny sposób można traktować również inne rośliny mleczarni, ponieważ po cięciu silnie się formują. W przeciwnym razie rośliny wydzielają lepki mleczny sok do wody w wazonie, co powoduje, że szybciej więdną.

Topinambur – słonecznik na późne lato i jesień 

To trend "Helianthus tuberosus", znany jako topinambur. Ten wieloletni słonecznik ma ogromny wigor i osiąga wysokość do trzech metrów. Pionowa, dobrze rozgałęziona łodyga ma na końcach żółte kwiatostany. Pojawiają się dopiero, gdy dni stają się krótsze.

Topinambur: Helianthus tuberosus to jedna z najważniejszych roślin spożywczych i energetycznych z Ameryki Południowej (źródło: Harald Lange / imago images)

Bulwy tego typu słonecznika rosną do 35 cm w głąb ziemi i zawierają liczne polifenole o działaniu przeciwutleniającym. Przeciwutleniacze znajdują się głównie w muszli. Zapewniają spowolnienie starzenia się komórek w organizmie. Ponadto bulwa ma bardzo wysoką zawartość inuliny. Ten złożony cukier wspomaga zdrowie jelit jako błonnik pokarmowy.

Karczoch jerozolimski może dobrze utrwalać gleby piaszczyste, dla soczystych zbiorów bulw lepsza jest gleba o większej zawartości gliny i wystarczającej wilgotności podstawowej. Miejsce powinno być słoneczne.

Arkusz informacyjny dotyczący pielęgnacji

Słonecznik (Helianthus annuus) 

Lokalizacja

Pełne słońce

Ziemia

Luźna, bogata w składniki odżywcze gleba.

Użyźniać

Od lata do późnego lata Co tydzień w okresie kwitnienia Kompost, róg, płynny nawóz

wartość PH

słabo kwaśny

do wody

Unikaj regularnie podlewania, częściej latem

Szczyt

Od lipca do października

Zimą

Nieodporna, jednoroczna roślina.

Która roślina potrzebuje jak dużo wody?: Największe błędy podczas podlewania Do pięciu pąków: Tak słoneczniki pozostają dłużej w doniczce Naturalna ochrona przed szkodnikami: Jak wprowadzić pożyteczne owady do ogrodu Koniec z podlewaniem: Zalecane automatyczne systemy nawadniające Wykorzystane źródła: agencja dpa-tmn Ogród botaniczny of the University of Potsdam, Ecological and Botanical Garden of the University of Bayreuth, Bavarian State Ministry for Food, Agriculture and Forests (StMELF) badania własne, inne źródła, mniej źródeł

Pocałunek pod jemiołą obiecuje szczęście i wieczną miłość. Wiecznie zielone gałązki jagód były od wieków zawieszane nad drzwiami wejściowymi jako dekoracja w okresie Bożego Narodzenia. Jakie jest znaczenie tego zwyczaju?

Przegląd

Talizmany szczęścia w okresie świąt Bożego Narodzenia Dlaczego całujecie się pod jemiołą? Jemioła jako łatwe w pielęgnacji ozdoby świąteczne Jak jemioła trafia na drzewo? Jemioła: roślina trująca czy lecznicza?

Jemioła jest szczególnie popularna w okresie świątecznym. Gałęzie mocowane są do sufitu i ościeżnic za pomocą ozdobnej taśmy. Czemu?

Jemioła: talizman na Boże Narodzenie

W przeszłości ludzie chcieli w ten sposób odpierać duchy, złe wiedźmy i psoty. 

Adwent, Adwent… To okres kontemplacyjny, przedświąteczny
Seria zdjęć składająca się z 10 zdjęć

Dziś pomyślny pocałunek pod jemiołą stał się powszechnym zwyczajem. To mówi: jeśli dwoje ludzi całuje się pod jemiołą, będą szczęśliwą parą. Zgodnie ze starą tradycją młoda kobieta nie może odmówić pocałunku stojąc pod jemiołą. Zgodnie ze zwyczajem, jeśli kobieta pod gałęzią nie zostanie pocałowana, musi założyć, że przez następny rok pozostanie samotna.

Tradycja adwentowa: dlaczego całujesz się pod jemiołą?

Jemioła to symbol pojednania i szczęścia. (Źródło: Thinkstock od Getty-Images)

Nie jest jasne, skąd pochodzi ten zwyczaj. Jemioła była ważna nawet w starożytności. Jako roślina bez ziemskich korzeni była uważana za szczególnie tajemniczą i świętą. Krzyżacy ścięli gałęzie jemioły jako talizman na przesilenie zimowe. Zgodnie z tradycją druidzi, celtyccy kapłani, odcinali gałęzie złotym sierpem i warzili z nich mikstury jako remedium na trucizny i choroby, na płodność lub życie wieczne. Szczególnie popularny jest magiczny napój druida Miraculixa z komiksów Asterixa i Obelixa. 

Według niektórych historyków ten zwyczaj sięga czasów rzymskiego święta Saturnalia, który pierwotnie obchodzony był 17 grudnia na cześć boga Saturna. Oprócz nadmiernego alkoholu i rozpusty seksualnej, jemioła była również podawana jako znak przyjaźni. Tego dnia zniesione zostały różnice klasowe między niewolnikami a panami i nastąpiła swego rodzaju wolność głupców. Dlatego Saturnalia są również źródłem niektórych zwyczajów karnawałowych. 

Inni widzą pochodzenie zwyczaju w Skandynawii. Tutaj wojownicy, którzy starli się pod jemiołą w lesie, podpisali na cały dzień rozejm. Jemioła jest również związana z mitologią nordycką.

Legenda o jemioły i bogini miłości Frigga Według legendy bogini miłości Frigga martwiła się o swojego syna Baldera, boga światła, który marzył o jego śmierci. Poprosiła wszystkie istoty w przyrodzie – każde zwierzę i każdą roślinę – aby obiecały, że nie będą gwałcić Baldura. Jednak zapomniała o jemioły. Loki, bóg ognia, zrobił grot strzały z jemioły i zabił Baldera.