Może Jann Bellamy może mi w tym pomóc.

Może Jann Bellamy może mi w tym pomóc.

„Integracja najlepszych praktyk medycznych”, co jest oczywiście błędem „najlepsze z obu światów”.

Medycyna funkcjonalna twierdzi, że kieruje się sześcioma podstawowymi zasadami:

Zrozumienie indywidualności biochemicznej każdego człowieka w oparciu o koncepcje niepowtarzalności genetycznej i środowiskowej;Świadomość dowodów, które wspierają podejście do leczenia skoncentrowane na pacjencie, a nie na chorobie;Szukaj dynamicznej równowagi między wewnętrznym i zewnętrznym ciałem, umysłem i duchem;Znajomość sieciopodobnych połączeń wewnętrznych czynników fizjologicznych;Identyfikacja zdrowia jako pozytywnej witalności, a nie tylko braku choroby, z podkreśleniem tych czynników, które zachęcają do wzmocnienia energicznej fizjologii;Promocja rezerwy narządowej jako sposobu na poprawę zdrowia, a nie tylko życia, każdego pacjenta.

Wszystko to brzmi dobrze i dobrze – to znaczy na powierzchni. Mógłbym (i chciałbym) wskazać, że „zrozumienie biochemicznej indywidualności każdej istoty ludzkiej, oparte na koncepcjach wyjątkowości genetycznej i środowiskowej” wydaje się robione na zamówienie, aby zaspokoić przekonanie niektórych osób podatnych na specjalne płatki śniegu, tak całkowicie wyjątkowe, że zabieg musi być dostosowany do ich najwspanialszej wyjątkowości. Alternatywnie, jak zauważył Wally pięć lat temu, „indywidualność biochemiczna” to wyrażenie wymyślone przez dr Rogera Williamsa z University of Texas 50 lat temu, aby uzasadnić podawanie ogromnych dawek witamin i innych suplementów w celu osiągnięcia „optymalnego zdrowia”. Linus Pauling, udowadniając, że laureaci Nagrody Nobla mogą zostać przyjęci przez pseudonaukę, zaadaptował tę koncepcję, wraz z innymi terapiami obejmującymi ogromne dawki witamin, w ideę „medycyny ortomolekularnej”, rodzaju medycyny, która wydaje się mieć u podstaw koncepcje, że wszystkie choroby wynikają z pewnego rodzaju niedoboru witamin lub składników odżywczych (lub „nierównowagi”) i że jeśli niektóre witaminy są dobre, ich ogromne ilości są jeszcze lepsze. Nic dziwnego, że medycyna funkcjonalna często idzie w parze z medycyną ortomolekularną.

Oczywiście, typowy masywny człowiek słomiany twierdzi, że w jakiś sposób terapie medycyny funkcjonalnej – lub jakiekolwiek „alternatywne” lub „integracyjne” terapie, które chcesz nazwać – są „zindywidualizowane”, a medycyna oparta na nauce nie jest. Właściwie to dość zabawne, gdy rozważamy, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił duży ruch w kierunku „medycyny spersonalizowanej”, opartej na profilowaniu genomowym i innych testach, ale ruch ten został przemianowany na medycynę „precyzyjną”. Powód? Parafrazując raport National Research Council na temat medycyny precyzyjnej, „medycyna precyzyjna” odnosi się do dostosowania leczenia do indywidualnych cech każdego pacjenta. Nie oznacza to dosłownie tworzenia leków lub urządzeń medycznych, które są unikalne dla pacjenta, ale raczej zdolność „klasyfikowania osób do subpopulacji, które różnią się pod względem podatności na określoną chorobę, biologii i/lub prognozy tych chorób, które mogą rozwijać lub w odpowiedzi na określone leczenie”, pozwalając w ten sposób skoncentrować się na tych, którzy odniosą korzyści, „oszczędzając wydatki i skutki uboczne dla tych, którzy tego nie zrobią”. NRC wskazuje również, że termin „medycyna spersonalizowana” jest również używany do przekazania takiego znaczenia, ale „termin ten jest czasami błędnie interpretowany jako sugerujący, że dla każdej osoby można zaprojektować unikalne terapie”. Innymi słowy, „medycyna precyzyjna” dzieli grupy pacjentów z chorobą na coraz mniejsze kategorie w celu podjęcia decyzji o terapii, a nie do punktu, w którym każdy pacjent otrzymuje inne leczenie.

W przeciwieństwie do tego, jak opisałem wcześniej, w świecie medycyny alternatywnej, czy to „medycyna funkcjonalna” czy cokolwiek, „indywidualizacja leczenia” i „podejście holistyczne” zwykle oznacza „wymyślanie na bieżąco” lub, w zasadzie, cokolwiek praktykujący chce, by miały na myśli.

Lubię zacytować Humpty Dumpty z książki „Po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla:

„Kiedy używam słowa”, powiedział Humpty Dumpty dość pogardliwym tonem, „ma ono na myśli dokładnie to, co wybieram – ani mniej, ani więcej”.

„Pytanie brzmi”, powiedziała Alicja, „czy możesz sprawić, by słowa oznaczały tak wiele różnych rzeczy”.

„Pytanie brzmi”, powiedział Humpty Dumpty, „który ma być mistrzem – to wszystko”.

Praktycy medycyny funkcjonalnej są mistrzami naginania języka do swojej woli, tak jak Humpty Dumpty, a dla nich „zindywidualizowana” lub „spersonalizowana” medycyna oznacza to, co chcą, aby oznaczała, jak to wielokrotnie opisał Wally Sampson. Jest to pseudonaukowa „specjalność” medyczna, która łączy zalecenia dietetyczne, zarówno rozsądne, jak i pełne szarlatanerii, z leczeniem nieistniejących lub nieodpowiednio zweryfikowanych „nierównowagi” różnych składników odżywczych i hormonów w organizmie

Być może myślisz, że maluję zbyt szerokim pędzlem. Może dr Hyman jest inny. Spójrzmy więc na to, co robi.

Dr Hyman, ponownie odwiedzony

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyłem się w świecie woo, to jest to, że jednym z najszybszych sposobów, aby dowiedzieć się, co robi – a właściwie robi – praktykujący – jest przejście na jego stronę internetową. Dr Hyman ma co najmniej dwa. Po pierwsze, ma własną stronę internetową, która ma własny sklep. Jest też jego Centrum UltraWellness, najwyraźniej dlatego, że „wellness” nie wystarczy, a „ultrawellness” jest o wiele lepsze – o wiele bardziej „ultra”. Na stronie UltraWellness Center szybko znalazłem link do strony internetowej najnowszej książki dr Hymana The Blood Sugar Solution 10-Day Detox Diet. Jest zatwierdzony przez dr Oza i dr Amen, więc wiesz, że to musi być dobre woo, a na tej stronie znajdował się link do quizu, aby określić, czy potrzebujesz „odtruwania”. Oto on:

Czy potrzebujesz detoksu?

Czy masz ochotę na cukier i węglowodany?Czy masz tłuszcz z brzucha?Czy masz problemy z utratą wagi?Czy masz zespół FLC (Feel Like Crap – zmęczenie, zaćmienie mózgu, problemy z trawieniem, problemy z nastrojem, alergie, bóle stawów, problemy skórne, choroby autoimmunologiczne)?

Jeśli odpowiedziałeś TAK nawet na JEDNO z powyższych pytań, czytaj dalej.

Tak, najwyraźniej jeśli masz ochotę na cukier i węglowodany, masz trochę tłuszczu z brzucha, masz problemy z utratą wagi lub czujesz się wyczerpany, potrzebujesz detoksykacji! Naturopata nie mógłby powiedzieć tego lepiej! Co najmniej 75%, jeśli nie dużo więcej, dorosłej populacji prawdopodobnie odpowie „tak” na przynajmniej jedno z tych pytań; więc najwyraźniej każdy potrzebuje „odtruwania”. I oczywiście dr Hyman jest tam, gotowy sprzedać ci suplementy, których potrzebujesz do detoksykacji, w tym jego PureLean Pure Pack, PGX Fiber i witaminę D3, które, jak twierdzi dr Hyman, mogą zrobić te wspaniałe rzeczy dla Was:

Więc co jest w tych suplementach? Pakiet PureLean Pure zawiera:

Multiwitaminy i minerałyMacularSynergy Complex, który jest opisywany jako „zastrzeżona mieszanka luteiny i zeaksantyny — dwóch najważniejszych składników odżywczych dla funkcji plamki żółtej”.Metaboliczny GlycoPex, opisany jako „unikalne połączenie kwasu alfa-liponowego, cynamonu i l-karnozyny, dostarcza krytycznych przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które pomagają poprawić wrażliwość na insulinę, wymiatać wolne rodniki i wspierać prawidłowy poziom cukru we krwi”.Metabolic LipidPlex, opisany jako „specjalna mieszanka katechin z zielonej herbaty, tauryny i innych składników, wspiera wrażliwość na insulinę, zdrowe spalanie tłuszczu i metabolizm”.Kwas alfa liponowy z glukofenolem, opisany jako „przydatny we wspieraniu zdrowych funkcji nerwów u osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym: oraz „potężny przeciwutleniacz i wzmacniacz mitochondrialny”.Tłuszcze omega-3, opisane jako „kluczowe dla zdrowego układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego i funkcjonowania układu odpornościowego”.MagnezTauryna, opisywana jako „silny przeciwutleniacz”, który „wspiera zdrowy układ krążenia, układ nerwowy, mięśnie szkieletowe i funkcje siatkówki”.

Dr Hyman jest nie tylko podstawowym sprzedawcą suplementów, ale także sprzedaje błonnik PGX, który jest szeroko reklamowany jako błonnik, który rozszerza się w żołądku, aby wywołać uczucie pełności, łagodząc bóle głodu, chodzi o to, że jeśli weźmiesz od 2 do 5 g tego przed posiłkiem zjesz mniej. Przeprowadziłem szybkie wyszukiwanie błonnika w PubMed i znalazłem kilka badań in vitro, badań na gryzoniach i wstępnych badań klinicznych (małe badania pilotażowe i małe randomizowane badanie), które sugerują, że PGX może być przydatny do takich celów, ale nic szczególnie przekonującego. To lepiej niż baza dowodowa, która istnieje dla przeciętnego suplementu, ale nigdzie nie jest wystarczająco dużo, aby popierać powszechne stosowanie suplementu w celu „odtruwania” i obniżania poziomu cholesterolu i indeksu glikemicznego żywności. Jak większość sprzedawców suplementów, dr Hyman wyprzedza dowody. Ale hej, jeśli kupisz jego 10-dniowy pakiet startowy Detox Diet, da ci 10% zniżki na twoje pierwsze zamówienie zestawów uzupełniających 10-dniową dietę detoksową The Blood Sugar Solution. Będziesz tego potrzebować, biorąc pod uwagę, że powyższe suplementy kosztują 140 USD za dostawę na cztery tygodnie. Aby złagodzić niepokój związany z ceną, możesz kupić niektóre suplementy Dr Hyman’s UltraMind (brzmi jak supervillain), aby uspokoić swój umysł. Z pewnością kusiło mnie, żeby to zrobić po przeczytaniu twierdzenia dr Hymana, że ​​prawa termodynamiki „nie mają zastosowania w żywych, oddychających, trawiennych układach”. To może kiedyś wymagać osobnego postu.

A może potrzebuję zestawu do wspomagania tarczycy doktora Hymana lub jego Essentials Kit for Men, z których ten ostatni, jak mi mówi, „należy zażywać codziennie przez resztę życia, aby uzyskać maksymalny efekt”. Oczywiście, że powinno. Zawsze zastanawiałem się, dlaczego sprzedaż leków uważana jest za tak nieetyczną i konflikt interesów, że w większości przypadków jest to nielegalne, ale dla „medycyny integracyjnej” i medycyny alternatywnej najwyraźniej jest to w porządku dla lekarza takiego jak dr Hyman (lub dr Joe Mercola lub terapeuci alternatywni, tacy jak naturopaci), aby produkować i sprzedawać suplementy, które przepisują swoim pacjentom, https://produktopinie.top/retoxin/ nawet posuwając się do polecania suplementów bez wskazywania, że ​​są właścicielami firmy suplementów. Może Jann Bellamy może mi w tym pomóc. (Bądźcie czujni.)

W każdym razie możemy zobaczyć konsekwencje tego, jak dr Hyman definiuje i leczy choroby na kilku przykładach, takich jak artykuł, w którym zachwalał anegdotyczne dowody na „spersonalizowane leczenie” demencji, w którym miał czelność malować współczesna medycyna jako „przestarzała”, jak upuszczanie krwi lub frenologia, i zachwala medycynę funkcjonalną jako znalezienie „prawdziwej przyczyny” choroby. Rzadko można zobaczyć przypadek tak ogromnej projekcji poza ruchem antyszczepionkowym. Rzeczywiście, dr Hyman był znany z tego, że trochę zaprzeczał teorii zarazków, stwierdzając:

Jesteśmy tacy sami – aby być zdrowym, musimy mieć zdrową glebę lub teren.

W rzeczywistości Louis Pasteur na łożu śmierci zdał sobie z tego sprawę – i to teren, a NIE zarodek, jest najważniejszym wyznacznikiem zdrowia.

To wyjaśnia, dlaczego podawanie cynku niedożywionym dzieciom w Trzecim Świecie może zmniejszyć liczbę zgonów z powodu infekcji o ponad 75% – nie zatrzymuje narażenia na insekty, ale cynk zwiększa odporność, pomagając dzieciom zachować zdrowie.

Tak więc wierząc w tę „teorię zarazków” choroby, medycyna zignorowała jedną z najważniejszych naukowych idei ostatniego stulecia – że nasze zdrowie jest determinowane przez interakcję naszych genów i środowiska.

Każdy, kto powołuje się na mit, że Louis Pasteur w jakiś sposób „odrzucił” teorię zarazków na łożu śmierci, głęboko pogrąża się w zaprzeczeniu teorii zarazków. Hyman atakował także słomianego człowieka, ponieważ medycyna oparta na nauce już uwzględnia „teren”, który może modyfikować podatność na choroby, czy to choroby zakaźne, czy inne choroby. Wiele z reszty tego, czego naucza dr Hyman, gdy prowadzi swój kurs medycyny funkcjonalnej, obejmuje zwykłe bzdury alt-med, takie jak głupkowate podejście do stanów zapalnych, hormonów, zdrowia jelit i przewodu pokarmowego, interakcji umysł-ciało, metabolizmu mitochondrialnego i, oczywiście, detoksykacja, druga szarlatanerstwo, która rządzi nimi wszystkimi (poza homeopatią, oczywiście). Rzeczywiście, spójrz na broszurę dotyczącą kursu Instytutu Medycyny Funkcjonalnej 2014 na temat detoksu. (Poważnie, oferuje kurs na temat detoksykacji.) Jest pełen pseudonauki o detoksykacji, z umiejętnościami, które należy zdobyć, w tym zrozumienie „synergicznych” skutków toksyn, opracowanie „spersonalizowanych protokołów żywieniowych wspierających ścieżki detoksykacji i eliminacji” oraz stosowanie „różnych nutraceutyki, środki botaniczne, farmaceutyki i interwencje związane ze stylem życia w celu zwiększenia mobilizacji, biotransformacji i eliminacji toksycznych związków z organizmu”.

Myślałem, że czytam zarys kursu naturopatii.

Takie skłonności rutynowo skłaniają doktora Hymana do robienia rzeczy, takich jak biologia systemów maglowania i badania nad rakiem. Wydawał się nawet przypisywać antyszczepionkowemu poglądowi, że szczepionki powodują autyzm, oczywiście bez wyraźnego stwierdzenia, że ​​szczepionki powodują autyzm – chociaż popiera wszelkiego rodzaju szarlatanerię z „biomedycznym autyzmem” dla autyzmu, a ostatnio tweetuje poparcie dla maniaka antyszczepionkowego Robert F. Kennedy, Jr. Znany jest również z krytykowania medycyny opartej na nauce jako „na sprzedaż” w oparciu o artykuł, który tak naprawdę nie dostarcza przekonujących dowodów na poparcie takiego wniosku, jednocześnie nie zauważając, że ma minimalne brak dowodów na poparcie suplementów, które sprzedaje i że sprzedaje te same suplementy, które poleca.

Wnioski

Obecnie dr Hyman wydaje się być coraz bardziej znany. Na przykład artykuł Chozicka wspomina, że ​​dr Hyman pojawił się niedawno w The Dr. Oz Show. Kusiło mnie, żeby zajrzeć do odcinka i zobaczyć, o jakich rodzajach woo rozmawiał z doktorem Ozem, ale ten post już urósł. Właściwie to sprawdziłem filmy (część 1, część 2, część 3). Może napiszę o nich cały post, jeśli będę mógł patrzeć. W każdym razie najwyraźniej promuje teraz coś, co nazywa „cukrzycą”, podobno termin, który dr Francine Kaufman ukuła w 2008 roku dla książki. Odnosi się do kombinacji cukrzycy typu II i otyłości, dla której łączy rozsądne zalecenia (unikanie przetworzonych cukrów) z niepotwierdzonymi zaleceniami („odtruwanie” z „uzależnienia” od węglowodanów), wyrażając opinię, że „otyłość może być spowodowana lub pogorszona przez wiele rzeczy: stany zapalne, toksyny środowiskowe, problemy z jelitami, zaburzenia równowagi hormonalnej i niedobory żywieniowe” i że „dostosowanie programu do konkretnych wyzwalaczy pomoże Ci uzyskać najlepsze wyniki”. Oczywiście.

Niestety, dr Hyman wydaje się być jednym z tych lekarzy „medycyny integracyjnej”, który jest bardzo dobry w brzmieniu rozsądnie, ponieważ „integruje” pseudonaukę i niewspierane modalności medyczne z medycyną opartą na nauce. Oddaje grę przez sposób, w jaki atakuje naukę, zachwala anegdotyczne dowody nad nauką i podpisuje się pod ideami opartymi na przednaukowym myśleniu, takimi jak „odtruwanie” i „nierównowaga” hormonów, witamin i składników odżywczych, które łatwo mogą być zaburzeniami równowagi w cztery humory lub pięć elementów. Szczególnie przygnębiający był ten fragment z artykułu Chozicka: