Przesłanie „Just Say No” lub całkowita abstynencja nie działają.

Przesłanie „Just Say No” lub całkowita abstynencja nie działają.

Stowarzyszenie ALS: „Każda kropla się sumuje."

Dajesz dzieciom to, czego chcą na obiad, ale współmałżonek mówi im, że muszą jeść to, co jedzą dorośli. Nie chcesz, aby twoje dzieci bawiły się zabawkowymi pistoletami, ale ich drugi rodzic chce poprowadzić szarżę w wielkiej grze gliniarzy i złodziei. Zastanawiasz się nad mieszanymi wiadomościami, które wysyłasz swoim dzieciom?

Zrelaksować się. Twoje różne style mogą być dobrą rzeczą. Dopóki oboje rodzice regularnie omawiają twoje stanowiska, decyzje i obawy, możesz wychowywać dobrze przystosowane dzieci,

„Lubię mówić o tym, że rodzice znajdują się na tym samym rozdziale, ponieważ bycie na tej samej stronie to trochę wiele, o co należy prosić” – mówi Kyle Pruett, MD, profesor kliniczny psychiatrii dziecięcej w Yale School of Medicine i współautor książki Rodzicielstwo partnerskie.

„Myślę, że problem pojawia się, gdy rodzice nie są w stanie iść na kompromis” — mówi terapeutka rodzinna Lisa Dunning, autorka książki Dobrzy rodzice Złe rodzicielstwo. „Są tak sztywne: ‘Moja droga jest słuszna. Twoja droga jest zła” i nie chcą pracować nad szczęśliwym środkiem.

Oto kilka rad dotyczących rodzicielstwa w różnych stylach.

Podejmuj pewne decyzje przy dzieciach

To jest w porządku, gdy ty i twój partner nie zgadzacie się z szacunkiem w drobnych sprawach, gdy dzieci są w pobliżu. Pomocne jest dla nich słuchanie, jak wspólnie znajdujecie rozwiązania, używając spokojnych głosów i faktów, a nie emocji.

„Jedną z rzeczy, których musimy nauczyć nasze dzieci, jest rozwiązywanie https://produktopinie.top/cardio-9/ problemów, gdy się nie zgadzamy” – mówi Dunning. „Wiele dzieci nie wie, jak iść na kompromis, ponieważ nie widzą, jak robią to ich rodzice”.

Zgadzam się nie zgadzać w drobnych kwestiach

Nie możesz kontrolować każdej sytuacji, więc naucz się akceptować fakt, że sprawy potoczą się inaczej, gdy twój partner będzie rządzić.

„Mama może powiedzieć: „Zakaz jazdy na sankach na tym wzgórzu” albo „Zakaz jazdy na deskorolce” – mówi Pruett. „Ojcowie często pozwalają na nieco większe ryzyko. Ważniejsze jest, aby rodzice zgodzili się na [większe] kwestie bezpieczeństwa, takie jak pasy bezpieczeństwa i trzymanie się za ręce podczas przechodzenia przez ulicę”.

Wspierajcie się nawzajem przy dzieciach

Dowiedz się, w których sprawach każdy z was nie chce iść na kompromis, np. bezpieczeństwo i godzina policyjna, i zgódź się na elastyczność w innych.

Nieprzerwany

Jeśli Twój partner podjął ważną decyzję, z którą się nie zgadzasz, daj mu znać na osobności.

„Bardzo ważne jest, aby rodzice nie krytykowali ani nie obwiniali drugiego rodzica” – mówi psychoterapeuta rodzinny Fran Walfish, autor książki Samoświadomy rodzic. „Dzieci muszą wiedzieć, że rodzice się wspierają, kochają i są zjednoczonym zespołem”.

„Jeżeli Johnny musi wcześniej iść spać, a drugi rodzic myśli: „Nie zgadzam się”, a za plecami taty mówi: „Wyjdź i pooglądaj małą telewizję”, podważa to autorytet drugiego rodzica wobec dzieci. — mówi Dunning. „Spowoduje to problemy w rodzicielstwie i ostatecznie w związku pary”.

Bądź pozytywnie nastawiony, gdy dzieci pytają o różnice

Jeśli Twoje dzieci głośno zastanawiają się nad Twoimi różnymi stylami wychowawczymi, daj im znać, że to w porządku, że nie zgadzasz się we wszystkim i że może to pomóc Wam obojgu skuteczniej wychowywać.

Dąż do spójności po rozłamie

Jeśli ty i twój partner jesteście rozdzieleni, dobrze jest przestrzegać niektórych z tych samych zasad w każdym domu, takich jak praca domowa i rutyna przed snem. Ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli nie jesteś w dobrych stosunkach ze swoim byłym. Przypomnij sobie, że możesz kontrolować tylko to, co dzieje się w Twoim domu, i upewnij się, że Twoje dzieci wiedzą, co ty oczekuj od nich.

„Najlepiej dla rodziców, aby byli szczerzy wobec dzieci, mówiąc coś w stylu: „W domu mamusi pora snu jest wcześniej niż u tatusia” – mówi Walfish.

Funkcja WebMD Ocenione przez Renee A. Alli, MD, 2 września 2015 r.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Kyle Pruett, MD, kliniczny profesor psychiatrii, Yale School of Medicine; współautor, Rodzicielstwo partnerskie: jak mężczyźni i kobiety są rodzicami inaczej – dlaczego pomaga dzieciom i może wzmocnić małżeństwo.

Lisa Dunning, terapeutka małżeństwa i rodziny; autor, Dobrzy rodzice Złe rodzicielstwo: jak wspólnie wychowywać, gdy wasze style rodzicielskie to dwa różne światy; prezes Life Support Behavioral Institute, Centennial, CO.

Fran Walfish, PsyD, psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny; autor, Samoświadomy rodzic: rozwiązywanie konfliktów i budowanie lepszej więzi z dzieckiem.

W 1982 roku ówczesna pierwsza lady Nancy Reagan rozpoczęła słynną teraz kampanię wzywającą nastolatki do "Po prostu powiedz nie" do marihuany i innych narkotyków. Dzisiaj, gdy coraz więcej stanów legalizuje zioło do celów leczniczych i rekreacyjnych, niektórzy pracownicy służby zdrowia – zaniepokojeni trwałym wpływem na rozwijający się mózg nastolatków – wysyłają inną wiadomość: "Jeszcze nie."

"Wśród nastolatków rośnie przekonanie, że jeśli marihuana jest legalna dla dorosłych, to nie może być dla ciebie zła. Wiemy, że to niekoniecznie prawda. Kiedy zaczniesz go używać, ma znaczenie," mówi Staci Gruber, profesor nadzwyczajny psychiatrii w Harvard Medical School i dyrektor laboratorium Marijuana Investigations for Neuroscientific Discovery (MIND). " „Just Not Yet” to komunikat, że powinieneś dać swojemu mózgowi szansę na pełniejszy rozwój, zanim wystawisz go na coś, co może zmienić jego trajektorię."

Więcej akceptacji, więcej troski

Nastolatki są dziś bardziej skłonne do spróbowania trawki niż w ostatnich dziesięcioleciach, przy czym 24% uczniów ósmej, dziesiątej i dwunastej klasy już z niej korzysta, a co czwarty uczeń ostatniej klasy liceum twierdzi, że spróbowałby lub używał go częściej, gdyby było to legalne w ich stan, zgodnie z ogólnokrajowym badaniem z 2018 roku.

Coraz więcej rodziców używa trawki w pobliżu swoich dzieci, rekreacyjnie lub leczniczo, a postrzeganie ryzyka wśród dorosłych i młodzieży spada od lat, jak pokazują badania. Dotyczy to dr Setha Ammermana, profesora klinicznego w wydziale medycyny młodzieżowej na Uniwersytecie Stanforda. Mówi, że chociaż marihuana może być stosunkowo bezpieczna i terapeutyczna dla dorosłych, jeśli jest używana w sposób odpowiedzialny, to związane z nią zagrożenia – szczególnie dla młodych ludzi – są realne.

"To, co jest dobre dla rodzica, niekoniecznie jest dobre dla nastolatka," on mówi.

Mózg wciąż nabiera kształtu w latach dwudziestych, a kora przedczołowa – obszar zaangażowany w podejmowanie decyzji, planowanie, rozwiązywanie problemów i kontrolowanie impulsów – rozwija się na końcu. Badania sugerują, że używanie marihuany w tym trudnym czasie może wpłynąć na ten rozwój.

Na przykład badania obrazowania mózgu pokazują, że ludzie, którzy zaczęli regularnie używać marihuany przed 16 rokiem życia, mają mniej rozwiniętą istotę białą, włókna nerwowe, które przekazują wiadomości z jednego obszaru mózgu do drugiego. Jedno z ostatnich badań na zwierzętach wykazało, że narażenie na równowartość około stawu dziennie w okresie dojrzewania może zahamować wzrost kluczowych obwodów mózgowych, które wpływają na zdolność do podejmowania późniejszych decyzji.

Nieprzerwany

"Wydaje się, że zmienia sposób, w jaki mózg jest okablowany, a potem utkniesz z tym," mówi główny autor badania Jamie Roitman, profesor nadzwyczajny psychologii na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Osoby, które często zaczynają używać marihuany jako nastolatki, również zachowują się bardziej impulsywnie i mają gorsze wyniki w testach poznawczych niż osoby, które nie używają marihuany lub które zaczęły używać marihuany później. Kilka małych badań wykazało, że są bardziej podatne na depresję i psychozy.

Kolejnym problemem jest uzależnienie. "Im wcześniej zacznie się używać jakiejkolwiek substancji, czy to nikotyny, alkoholu czy THC, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwinie się z nią problem," mówi Ammerman./**//**/Dowiedz się więcej o odwyku dla nastolatków.

Nie chwast Twoich rodziców

Ammerman mówi, że marihuana, z której mogą dziś korzystać nastolatkowie, jest o wiele silniejsza niż ta, która istniała mniej więcej pokolenie temu. Wraz z pojawieniem się artykułów spożywczych i koncentratów marihuany, takich jak "roztrzaskać" oraz "masło," potencja może wzrosnąć jeszcze bardziej, prawdopodobnie zwiększając ryzyko złych efektów.

Mówi, że często rodzice i nastolatki proszą go o przepisanie marihuany leczniczej dla nastolatków. Po rozważeniu korzyści i ryzyka, zazwyczaj nie poleca tego. "Chociaż wykazano, że jest pomocny dla dorosłych w radzeniu sobie z niektórymi objawami, praktycznie nie ma jeszcze badań dotyczących jego stosowania w populacji nastolatków, więc odpowiednie dawkowanie, skutki i skutki uboczne są nadal nieznane."

Co rodzice – nawet ci, którzy sami używają marihuany – powinni powiedzieć swoim dzieciom? Czekać. "Przesłanie „Just Say No” lub całkowita abstynencja nie działają. Wiemy to z historii," mówi Gruber. "Po prostu mówimy wstrzymaj się. To lepsza długoterminowa strategia dla twojego mózgu."

W liczbach

10: Liczba stanów, wraz z Dystryktem Kolumbii, które zalegalizowały rekreacyjną marihuanę. Lecznicza marihuana jest legalna w 33 stanach.

12%: średni procent tetrahydrokannabinolu (THC) w dzisiejszej marihuanie. W 1980 r. oscylował wokół 4%.

9%: Odsetek osób eksperymentujących z marihuaną, które stają się uzależnione. Odsetek ten wzrasta do 17% wśród osób, które zaczynają go używać jako nastolatki, i od 25% do 50% wśród nastolatków, którzy palą codziennie.

37%: Odsetek uczniów starszych klas szkół średnich, którzy używają marihuany. Tak samo 26% 10-klasistów i 10% 8-klasistów.

25: Wiek, w którym mózg rozwija się głównie.

Znajdź więcej artykułów, przeglądaj poprzednie wydania i przeczytaj bieżące wydanie Magazyn WebMD.

Magazyn WebMD – funkcja Oceniony przez Hansa D. Bhargava, MD w dniu 27 marca 2019 r.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Narodowy Instytut Zdrowia: "Podmuch z przeszłości: „Po prostu powiedz nie”. "

Staci Gruber, profesor nadzwyczajny psychiatrii, Harvard Medical School; dyrektor laboratorium Badań nad Marihuaną dla Neuronaukowego Odkrycia (MIND).

Monitorowanie przyszłości: "Wyniki ogólnokrajowego badania dotyczącego używania narkotyków."

Pediatria: „Trendy w używaniu konopi indyjskich wśród rodziców posiadających dzieci w domu."

Seth Ammerman, profesor kliniczny medycyny młodzieżowej na Uniwersytecie Stanforda.

Psychofarmakologia: "Warto poczekać: wpływ wieku rozpoczęcia używania marihuany na istotę białą i impulsywność."

Jamie Roitman, profesor nadzwyczajny psychologii, University of Illinois w Chicago.

International Review of Psychiatry: „Marihuana ma znaczenie: przegląd wpływu marihuany na funkcje poznawcze, strukturę i funkcję mózgu."

Krajowa Konferencja Legislatorów Państwowych: "Stanowe przepisy dotyczące marihuany medycznej."

American Academy of Pediatrics: „Poradnictwo dla rodziców i nastolatków dotyczące używania marihuany w erze legalizacji marihuany."

Właśnie urodziłaś — gratulacje! — teraz nadszedł czas, aby zająć się swoim nowym dzieckiem. Tylko nie zapomnij też o zaopiekowaniu się tobą. Twoje ciało przeszło wiele zmian w czasie ciąży i będziesz potrzebować czasu – i trochę dodatkowego wysiłku – aby pozwolić mu odpocząć i zregenerować się.

Masaż poporodowy to masaż całego ciała, który może pomóc kobietom w macierzyństwie, oferując korzyści zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Jeśli miałaś poronienie lub nieudany poród (poród martwy), możesz również rozważyć masaż poporodowy, aby pomóc organizmowi odzyskać siły.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o masażu poporodowym, jego zaletach i pewnych kwestiach bezpieczeństwa, o których należy pamiętać.

Co to jest masaż poporodowy?

Masaż od dawna jest stosowany jako terapeutyczny sposób na relaks, łagodzenie bólu i redukcję stresu. Masaż poporodowy ma wszystkie te same zalety, a także pomaga każdej młodej mamie w szybszym powrocie do zdrowia i ogólnie lepszym zdrowiu po porodzie.

Niektóre z korzyści płynących z masażu poporodowego obejmują:

Relaksacja mięśni. Masaż poporodowy rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie i obniża hormony stresu, przynosząc ulgę zarówno fizyczną, jak i emocjonalną. Niektóre kobiety wolą delikatny masaż, podczas gdy inne wybierają głębszy masaż, który sięga głębiej w mięśnie i tkanki miękkie ciała, aby uzyskać pełniejsze gojenie.

Przeciwbólowy. To normalne, że po porodzie odczuwasz bóle mięśni. Masaż poporodowy może pomóc złagodzić ból, szczególnie w obszarach podatnych na ból, takich jak ramiona, ramiona i plecy. Masowanie okolicy klatki piersiowej również otwiera ramiona i łagodzi ból piersi. 

Regulacja hormonalna. Hormony, takie jak estrogen, znacznie wzrastają w czasie ciąży, a następnie spadają po porodzie. Masaż poporodowy może pomóc zrównoważyć hormony, a także nastrój. Masaż może równoważyć naturalnie występujące substancje chemiczne, które są związane z depresją, w tym dopaminę i serotoninę. 

Zmniejszony obrzęk. Podczas ciąży płyny ustrojowe zwykle zwiększają się o około 50%. Po ciąży masaż poporodowy może pomóc zwiększyć krążenie i drenaż limfatyczny, dzięki czemu organizm może skutecznie przetworzyć nadmiar płynów i przywrócić równowagę. 

Lepszy sen. Powszechne jest uczucie wyczerpania po porodzie, a zwłaszcza podczas opieki nad noworodkiem. Masaż może pomóc złagodzić zmęczenie, wspomóc relaks i poprawić jakość snu. 

Lepsze karmienie piersią. Wykazano, że masaż poporodowy zwiększa poziom hormonu laktacyjnego znanego jako prolaktyna, który zwiększa produkcję mleka. 

Nieprzerwany

Dlaczego możesz potrzebować masażu poporodowego

Po urodzeniu dziecka kobieta może doświadczyć fazy poporodowej znanej jako „smutek porodowy”. To doświadczenie może obejmować depresję, psychozę poporodową, rozstępy i problemy naczyniowe:

Baby blues. Nowe matki mogą doświadczyć tego "baby blues," co często obejmuje objawy, w tym wahania nastroju, zwiększone uczucie niepokoju i smutku, zmniejszony apetyt i trudności ze snem. 

Depresja poporodowa. Jest to poważna depresja, która dotyka niektóre kobiety po porodzie. Objawy obejmują wahania nastroju, odejście od przyjaciół i rodziny, utratę apetytu i trudności z nawiązaniem więzi z dzieckiem. 

Rozstępy i ból. Po porodzie kobiety często zauważają rozstępy na brzuchu i mogą odczuwać ból w całym ciele, a także resztkowe bóle mięśni.

Problemy naczyniowe. Ciąża powoduje zwiększony nacisk na żyły nóg, powodując u niektórych kobiet żylaki (skręcone, powiększone żyły).

Każdy z tych stanów może wpływać na zdolność kobiety do leczenia emocjonalnego i fizycznego po porodzie. Ale wiele z nich można poprawić dzięki masażowi poporodowemu. Fizjoterapeuci stosują różnorodne zabiegi i zajęcia, aby pomóc Ci jak najszybciej odzyskać zdrowie i wyzdrowieć.

Metody masażu poporodowego

Masaż poporodowy występuje w ciągu pierwszych 12 tygodni po porodzie. Masaż całego ciała można wykonywać w dowolnej pozycji i można go regulować dla własnego komfortu. Wyszkolony terapeuta ułatwi Ci masaż i stworzy najlepsze uzupełnienie opieki poporodowej. 

Jeśli masz obawy lub komplikacje związane z masażem poporodowym, skonsultuj się z lekarzem.

Względy bezpieczeństwa

Masaż poporodowy oferuje kobietom wiele korzyści, ale, jak każdy rodzaj leczenia, istnieje pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę. 

Masaż może zwiększyć przepływ krwi i potencjalnie wpłynąć na niektóre schorzenia. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych stanów, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zaplanowaniem masażu:

Wysokie ciśnienie krwi Wrodzona choroba serca lub stan przedrzucawkowy (stan, który obejmuje wysokie ciśnienie krwi, białko w moczu oraz obrzęk nóg, stóp i dłoni) Niedawna operacja lub uraz Niedawny przeszczep narządów

Wybierając masażystę poporodową, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy: